Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

TRÄDGÅRDSBORD, Erikssons Mekaniska Verkstad, Stockholm. 1900-talets början.

Underrede i gjutjärn lackerat i silverfärg. Märkt Erikssons Mek. Verkstad Stockholm. Skiva i vit- och gråmarmorerad marmor. Höjd 73, längd 96 och bredd 52 cm.

Ursprungligen med träribbor nedtill. Skivan senare och med nagg och repor samt borrhål. Slitage och rost.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed