KRÄFTSERVIS, 15 delar, flintgods, Rörstrand, 1900-talets första hälft.
Skål diameter ca 21,5 cm.
6 tallrikar diameter ca 17,5 cm.
8 snarlika tallrikar diameter ca 22,5 cm.
Slitage. Krackelering och missfärgningar. Nagg. Smuts. Spricka/tillverkningsdefekt. Färgbortfall.