Joseph Magnus Stäck

(Sweden, 1812-1868)
Joseph Magnus Stäck
(Sweden, 1812-1868)

JOSEPH MAGNUS STÄCK, olja på duk, signerad J M Stäck och daterad 1864

Motiv från Neapelbukten. 39 x 55 cm.

Oxiderad fernissa. Krackeleringar.

Provenance

Bokförläggare Isidor Bonnier.
Direktör Alfred Österlund, Malmö.
Bukowski Auktioner, Stockholm, "Vårauktionen - Ur Ingenjör Carl Robert Lamms på Näsby slott m. fl. samlingar", 19-21 april 1939, kat nr 68 (avbildad i katalogen Pl. 9).

Literature

Gertrud Serner, "Joseph Magnus Stäck", SAK, 1934, upptagen i förteckningen under år 1864, kat nr 461. "Utsikt över Neapelgolfen", sid 158.

Auction closed
20 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed