Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

FICKUR, 3 st, doublé, Elgin, Waltham och United States Watch Co, 1900-talets första hälft.

Två savonetter. Urtavlor med svarta, en även med röda, siffror och sekundvisare. Diameter 45 - 51 mm. Två klockkedjor av doublé medföljer.

Ej funktionstestade. Bruksslitage. Fickuret märkt Elgin defekt, ring saknas, lös boett.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.