JOHAN CHRISTOFFER BOKLUND, olja på pappannå, ej signerad, intygad á tergo.
"Delfinen" eller "Valfisken", lustbåt eller gondol, som byggdes på Gustav III:s begäran, efter att han inspirerats på en resa till Venedig. "Delfinen" syns även på målningen "Utsikt över Edsviken", målad av Boklund 1865. Ca 28 x 32,5.
Repor. Ytsmuts.