Förgyllda med dekor av bandfläta och pärlband, runda kannelerade nedåt avsmalnande ben. Soffa i sk badkarsmodell, längd 127 cm. Bord, bronserat med skiva i marmor, diameter 64, höjd ca 75.
Fläckar, slitage, tyg ställvis nött. Förgyllning med bortfall. Skiva med nagg, lagningar.