Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

BESTICK, 234 delar förgyllt silver 800, samt BESTICKSCHATULL, Tyskland, 1800-talets andra hälft. Totala vikt ca 10100 g.

Renässansstil, märkt L Posen.18 bordsgafflar (18), 24 bordsknivar (21), 18 bordsskedar (19), 18 teskedar (15), 18 kaffeskedar (11), 18 dessertskedar (14), 24 smörgåsgafflar (14), 24 smörgåsknivar (17), 24 tårtgafflar (15), 3 serveringsskedar (19), 2 tesilar (15), tårtspade (27), 4 smörknivar (17), sockertång (13), druvsax (15), 18 bordsgafflar, ej förgyllda (18) samt 18 bordsknivar med engelska stålblad (22). Schatull, ek, med 10 besticklådor bakom dubbeldörrar. Längd 55. Djup 44. Höjd 81 cm. Nyckel finns.

Monogram. Bruksslitage. Schatull med några repor och märken samt sprickor. Keys included.

Auction closed
45 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed