VÄGGPENDYL, Gustav Becker, Jugend, omkring 1900.
Fanerad i valnöt. Genombrutet krön. rak form. Vit urtavla med arabiska siffror. Pendel samt två lod. Höjd ca 120, bredd 45cm. Nyckel finns.
Gravyr på pendel. Slitage. Ej funktionstestad. Sprickor. Märken.