Kaffekanna, sockerskål samt gräddsnäcka. Dekor av fåglar och rocailler. Stämplad med svenska importstämplar. Kannans höjd 16 cm. Gräddsnäcka samt sockerskålens längd 10 cm.
Slitage. Moccakannans fötter skeva.