SKRIVBORD, nyrenässans, 1800-talets slut.
Svartlackerat. Två lådor i sarg med mässingsbeslag. Svarvade ben. Längd 120 cm, bredd 63 cm, höjd 75 cm.
Slitage. Senare bemålat. Nyckel saknas.