BORD, rokokostil, 1800-talets slut.

Bordsskiva med rundade hörn. Två lådor i sargen. Mittpelaren dekoreras av akantusblad, fyrdelad fot med avslutande lejontassar. Bredd 101 cm, djup 65 cm, höjd 77 cm.

Foten skadad, bordet snett, lejontassen separat. Fanerskador, fläckar. Lådbottnen med torrspricka. Foten ej ursprungligen ihophörande.

Auction closed
150 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed