KAFFEKANNA, koppar och mässing, gustaviansk, 1700-tal.

Cylindrisk form. Detaljer av mässing. Dekor av pärlbård. Krönt av blomma. Svarvat handtag av svärtat trä. Fotavslutningar av tassfötter. Märkt A. Rickman, Fahlun. Höjd 22 cm.

Ytskikt med slitage. Några repor och bucklor.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed