Fanerad med mahogny. Tre lådor med mässingsbeslag. Flankerade av kannelerade lister. Längd 93 cm, bredd 44 cm, höjd 97 cm.
Bruksslitage. Repor och märken. Fläckar och ställvis blekt. Repor och märken. Omarbetad och kompletterad. Lagningar. Nyckel saknas.