Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

CARL VON LINNÉ (1707-1778), Carl Linnaei..Skånska resa på höga öfverhetens befallning förrättad år 1749, Stockholm 1751.

Carl Linnæi ... Skånska resa, på höga öfwerhetens befallning förrättad år 1749. Med rön och anmärkningar uti oeconomien, naturalier, antiquiteter, seder, lefnads-sätt. Med tilhörige figurer. Med kongl. maj:ts allernådigste privilegio.
Stockholm, uplagd på Lars Salvii kostnad 1751.,
468 s. =(s. 435-68 opag.), 6 planscher och en karta;8:o.
Samtida halvband av skinn med upphöjda ryggbind, titelfält i rött, präglad och förgylld dekor.

Slitage, kartan med riss och hörnskada, enstaka fläckar och veck.

Provenance

Exlibris: Greve Nils Gyldenstolpe.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.