Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

DRÄKTVÄRJOR och STICKERT, 3 st, 1800/1900-tal.

Dräktvärjor med mässingsfästen och kavel i trä. Rak tveeggad klinga med skarp ås. Stickert med fäste i sten och mässing, rak tveeggad klinga med skarp ås. Stickert med balja i svärtat skinn och mässingsdetaljer. Däktvärjornas längd ca 91 och 90, varav klingorna ca 74 respektive ca 75 cm.

Slitage, repor och märken. Mindre sprickor och enstaka mindre lösa delar. En dräktvärja med lagning och möjligen mindre ombyggd. Fläckar och mindre rostangrepp. Balja med ytskador.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.