Senare bemålning i svart med bronserade detaljer, med dekor av japansk scen och fåglar. Pendel och lod finns. Höjd ca 228 cm.
Skador, torrsprickor, färgbortfall. Senare bemålad, troligen 1800-tal. Ej funktionstestad.