Brosch, med franska importstämplar för platina och 18K guld, omkring sekelskiftet 1900. Längd 6,2 cm. Örhängen, ett par, 18K vitguld, Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm, 1944. Ø ca 8,30 mm. Skruvstift. Höjd 2,5 cm. Totalvikt ca 13 g.
Bruksslitage.