MIKAEL KIHLMAN, olja på duk, signerad, 1980-tal.
Stilleben. 37 x 43 cm.
Någon mindre repa.
Mikael Kihlman är grafiker och målare. Han är främst känd för sina monokroma koppargrafiska blad utförda med torrnål. Han inspireras av sina resor, i synnerhet av sina minnen från Östeuropa. Han har tilldelats flera nationella och internationella priser och utmärkelser.
Read more