SALONSGBORD, senempire, 1800-talets mitt.
Mahogny. Tredelad pelarfot med skuren dekor. Fotavslutningar i form av tassar. Diameter 110. Höjd 74 cm.
Pelarfot med avslag upptill vid fäste. Slitage, repor och märken. Något fläckad skiva.