PIETER VAN ASCH, olja på pannå. monogramsignerad PVA. (verksam 1618-1678).
Holländskt sommarlandskap. 59,5x73,5 cm.
Eftermörknade retuscher. Lagade pannåskarvar.
Målningen finns registrerad hos Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, Haag, som egenhändigt verk av van Asch, bild nr 1001173314.