Blå glasyr. Fat med stiliserad dekor från Kina, fat med kinisiserande dekor från Europa samt mindre fat, troligen Holland. Diameter 16- 28 cm.
Bruksslitage. Nagg. Ett fat med sprickor. Gulddekor med bortfall. Tillverkningsdefekter.