SPEGEL, sengustaviansk, av Anders Carlsson, spegelmakare i Norrköping 1772-1801-.

Förgylld, bronserad och vitmålad. Reliefdekor av pastellage föreställande parställda gripar och palmetter. Signerad på ryggen ACS. Med Norrköpings hallstämpel. Efter Anders Carlssons död 1801 drev hans änka verkstaden. Höjd 112,5, bredd 52 cm.

Ombronserad och ommålad. Ursprungligt bakstycke saknas, maskstungen, senare glas.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.