SKRIVBORD, senempire, 1800-talets andra hälft
Fanerad i björk. Uppfällbar skiva klädd i brunt konstläder. Svarvade ben. 5 lådor. Hjultrissor. Uppfällbar skiva. Bredd 122, djup 66, höjd 82cm.
Slitage. Repor och märken. Fanerskador. Senare klädd skiva. Fläckar. Nedre högre lådan låst. Nyckelbrickor saknas. Nyckel saknas.