TOALETTBORD, empire, 1800-tal.
Fanerat i mahogny. Fällbar spegel. Två mindre lådor samt en större med fack. Svängda ben med tassfötter. Beslag i gulmetall. Bredd 80 cm, djup 47 cm, höjd 157 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken och fanerskador.