Skultuna Messingsbruk

(Sweden, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sweden, 1607-)

TÉKÖK samt TÉKANNA, mässing, Skultuna bruk, 1800-talets andra hälft.

Tékanna på balansställning. Grepp i svarvat trä. Genombruten hjärtformad dekor. Stämplad Skultuna Bruk N1T. Total höjd ca 36 cm. Tékanna märkt Skultuna N1. Rund form med bärhandtag. Höjd 16 cm.

Spritlampa saknas. Téköket något ostadig. Smärre slitage och bucklor.

Provenance

Skultuna Bruks samling.

Literature

Téköket avbildad i "Gammal mässing", Sigurd Erixon 1964, sid 83.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed