Skultuna Messingsbruk

(Sweden, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sweden, 1607-)

FOTOGENLAMPA samt BORDSLAMPOR, 2 stycken, mässing, bland annat Skultuna Bruk, 1900-talets början.

Fotogenlampan samt en bordslampa stämplade Skultuna Bruka. Kannelerat skaft, kvadratisk fot. Höjd 31-39 cm.

Delar saknas. En fot med stötskada och böjd. Slitage och repor. Ej funktionstestade. Undertill med inventariemärkningar.

Provenance

Skultuna Bruks museum.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.