Skultuna Messingsbruk

(Sweden, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sweden, 1607-)

TE- och KAFFEKANNOR, 8 st, mässing och nysilver. Skultuna bruk, 1800-/1900-tal.

Svarvade trägrepp. Höjd 13-25 cm.

Vissa grepp med skador. Slitage och repor. Smärre bucklor. Vissa med inventariemärkningar. En med borrhål i botten.

Provenance

Skultuna Bruks samlingar.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed