SKÅP, jugend, 1900-talets första kvartal.
Rektangulär form. Ljust bemålat. Invändigt med 4+1 hyllplan. Dörr med spegel. Beslag av pressad mässing. Höjd 200, längd 65, bredd 31 cm. Nyckel finns.
Senare bemålat och senare bemålade hyllplan. Senare invändigt bakstycke bakom spegeln. Slitage.