FÅTÖLJ, "Te-ve", Alf Svensson, Ljungs Industrier, 1950-/60-tal.
Stomme av betsad bok. Fast stoppad rygg och sits. Klädd i grön textil. Märkt med plakett.
Slitage. Märken och fläckar. Hårt slitage vid mässingsringarna på bakstycket samt på vissa delar av klädseln.