TABURETT, sengustaviansk, Ephraim Ståhls art, omkring år 1800
Ljust målad. Kopplade ben med fotavslut i form av svanhuvuden. Klädd i rutig textil.
Slitage. Senare klädd och målad. Sprickor. Skador.