Halvfranskt band. Upphöjda bind i rygg med präglad gulddekor. För- och eftersättsbladen i marmorering. Titelblad i rött och svart. Samt extra dubbelt titelblad i svart.
Slitage. Ej fullständigt genomgången. Fläckar. Skador på ryggen.