SPELBORD, senempire, 1800-talets mitt.
Mahogny. Uppfällbar skiva med stödben. Nedåt avsmalnande ben. Bredd 91, djup 44, höjd 76 cm. 88 x 91 cm uppfällt.
Ställvis blekt. Fuktfläckar. Skiva med fanerlagning. Ställvis slitage och repor.