Fanerat med mahogny. Raka avsmalnande ben. Fotavslutningar med mässingshylsor. Längd 92. Bredd 45. Höjd 77 cm.
Något slagen skiva. Något instabilt. Slitage, repor och märken. Fanerskador, del av listbit saknas.