Lackerat trä. Två skåpsdelar samt fyra lådor med räfflade fronter. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Längd 170 cm, bredd 43 cm, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Några färgbortfall samt krackelyrer.