BYRÅ, jugend. 1900-talets första kvartal.
Bemålad i ljus kulör. Fem lådor. Draghandtag i mässing. Höjd 116, längd 91, bredd 51 cm.
Slitage. Senare bemålad. Något gulnad målning. Nyckel saknas.