TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början. Höjd ca 114 cm.
Stomme av mässing. Kupor av frostat glas. Fyra ljuspunkter. Diameter ca 48 cm.
Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage.