ARMBORST, troligen Tyskland, 1700-talets första hälft.

Valnötsstock. Beninläggningar med graverad dekor. Järnbåge märkt med ekollon (odientifierad smedsstämpel). Längd ca 70 cm.

Bruksslitage med några sprickor, avslag och skav. Detaljer saknas. Senare sträng.

Auction closed
20 000 SEK
The auction is closed.
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?