Ephraim Ståhl

(Sweden, 1767-1820)
Ephraim Ståhl
(Sweden, 1767-1820)

STOLAR, 4 st, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska.

Delvis genombruten rygg med kopplat spjälknippe och veteax. På nedåt avsmalnande ben, kopplade i h-kryss. Lösa stoppade sitsar. Samtliga signerade ES.

Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och stötmärken med mindre materialbortfall. Renoverade och kompletterade med senare bemålning, lagningar, förstärkningar. Sprickor en med skadad sits. Senare sitsar. Klädsel med fläckar

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed