Mahogny. Skinnklädd skrivskiva. Fem lådor, beslag av mässing. Längd 117. Bredd 67. Höjd 72 cm.
Slitage, repor och märken. Ett draghandtag saknas. Något fläckad skiva. Nyckel saknas.