Jacob Siölin

(Sweden, 1737-1785)
Jacob Siölin
(Sweden, 1737-1785)

FÄLLBORD, Jacob Sjölin, sign o numr 521, 1767-1785.

Med rund fanerad skiva, fanerad med alrot. Otydligt hallstämplad samt märkt: "JAC:SIÖLIN. KÖPING OCH KONGSÖR:No 521". Diameter ca 39,5 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Materialbortfall. Renoverad och kompletterad samt med förstärkningar (dessa vid fäste mellan stomme och skiva). Färgrester. Blekt samt med ytskador. Skadad metallanordning mellan skiva och stomme (vilket påverkar fällfunktionen).

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed