Sju ljuspunkter. Stomme i svartlackerad metall samt teak med dekor av färgat glas. Undertill brännstämplad. Längd 37, höjd 47 cm.
Ej funktionstestad. Slitage, ställvis pigmentbortfall. Ljuspipor med viss gulnad. En ljusmanschett saknas. Kontakt med slagskada.