FRITZ VON DARDEL, akvarell och blyerts, signerad F v Dardel.
"Karl XV:s piprensare". 20 x 16 cm.
Ej examinerad ur ram. Fläckar. Gulnad.
Bukowski Auktioner, Vårauktionen, auktion 359, 3-5 april 1957, kat nr 232.
John Panzio Toxon kom till Sverige under oklara omständigheter men kyrkoböcker belägger hans dop 1857 i Borås. Omkring 1860 kommer han till Karl XV:s hov där han hade titeln "extra kammartjänare" och ävwen uppgiften att rensa kungens pipor. Målningen som denna skiss är förlaga till skall enligt uppgift finnas på Gripsholms slott.