Ivan Ivarson

(Sweden, 1900-1939)
Ivan Ivarson
(Sweden, 1900-1939)

IVAN IVARSON, oil on canvas, not signed.

53 x 45 cm.

With canvas glued to panel. Wear. Minor stains. With craquelure in places.

Provenance

Intygas à tergo av Per Ivarson, konstnärens son.

More information

Ivarson, Ivan (1900-1939), svensk målare. Var den mest lidelsefulle färgdyrkaren bland Göteborgskoloristerna. Omkring 1930 hade han nått fram till sitt intensiva och personliga färgspråk, skrivet på duken med snabba, breda, formskapande penseldrag. De dominerande färgerna, blått och rött, drev han upp till obeskrivlig lyskraft. Blommor i vas eller kruka, ibland invid en fönsterutsikt, blev han återkommande favoritmotiv. När han 1928 fick låna Carl Kylbergs Kylbergs ateljé i Helsingör utvecklades hans kolorit från en dämpad, känslig gråskala till milda, rena färger i gult grönt och blått. Mot slutet av sitt liv, då han i Frankrike målade snabba naturintryck, införde han svart som dittills hade saknats i hand färgvärld.
Under en målarperiod 1935 levde han i avskildhet med son och hustru på Stenungsön, utanför Stenungsund, då många motiv likt det detta skildrades.

Auction closed
70 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto