3 st brev av Paul Petter Waldenström (1838-1919), signerade och daterade.
1 brev, Gösta Ekman (1890-1938)
1 brev, Ellen Key (1849-1926), signerad.
1 teckning med signatur, av Hjalmar Eneroth.
1 jobbansökan av Bertil Strömberg, signerad.
Wear. Bleached. Minor stain.