TRÄDGÅRDSGRUPP, 4 delar, 1900-talets andra hälft.

Målat gjutjärn. Bord, soffa samt ett par karmstolar. Genombruten dekor av bladverk. Träribbor i sits. Bordets diameter 74, höjd 70 cm. Soffans längd 145 cm. Sitthöjd ca 42 cm.

Wear. Later painting. Colour loss. Cracks due to dryness of the material. Scratches.

More information

Enligt uppgift från nuvarande ägare är denna grupp inköpt från Byarum under 1970-talet.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.