Teak och bok, 1 dörrpar, inredning av dels hyllplan, dels med utdragbara formpressade brickor. Även baksidan fanerad. Brännmärkt CAA. Höjd 107, djup 45, bredd 116 cm.
Smärre slitage.
Carl-Axel Acking, det egna hemmet
Sannolikt ett unikt exemplar, eller möjligen ett fåtal utförda.