Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
129
153177

Nils Kreuger

(Ruotsi, 1858-1930)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 430 EUR
1 310 - 1 640 USD
Vasarahinta
23 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Nils Kreuger
(Ruotsi, 1858-1930)

"Tårta och brännvinskaraff"

Signerad N. Kreuger och daterad 1924. Pannå 24 x 15 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Fröken Bessie Kreugers samlingar, Stockholm.

Kirjallisuus

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1924, som kat nr 635, sid 289.