A 72 piece porcelain service, 'Sachsisk Blomst', Royal Copenhagen, Denmark, mid 20th century.
Målad dekor av blomster samt guldkant. Bestående av:
1 skål,diameter 20, höjd 6 cm
2 skålar, 4/1524, längd 22 cm
1 gräddkanna, 4/1536, höjd 11 cm
1 tekanna med lock, 4/1688, höjd 14 cm
1 kaffekanna med lock, 4/1515, höjd 26,5 cm
18 kaffekoppar med fat, 4/1546
1 bricka, 4/1501, längd 28
9 tekoppar, 4/1646, med fat 4/1551
2 lövformade fat, 4/1599, längd 23 cm
2 lövformade fat, 4/1598, längd 18 cm
1 bricka, 4/1559, längd 47,5 cm
2 fat, 4/1645, diameter 19 cm
12 smörfat, 4/1505, diameter 7 cm
16 djupa mattallrikar, 1221/1616, diameter 22 cm
10 förrättstallrikar, 4/1632, diameter 20 c
9 assietter, 4/1625, diameter 17 cm
Flera delar med nagg. Sprickor. Lagningar. Slitage. Färgbortfall. Tre extra fat 4/1551 medföljer. En ej tillhörande gallerskål med skador medföljer.