Bruksslitage. Repor. Fläckar. Märken. Senare glas. Dekorbortfall. Rygg delvis lös Senare målning.
Iänmukaista kulumaa. Tahroja. Naarmuja. Jälkiä. Koristeita puuttuu. Myöhempi maalipinta.
dödsboet efter Karin Ekstrand som var barnbarn till Åke Gerhard Ekstrand (1846-1933)
Åke Gerhard Ekstrand var kemist han ingick i Nobelkommittén för kemipriset och var medlem i Vetenskapsakademien under många år och dess preses 1920–1921.
Spegeln torde komma från Åke Gerhard Ekstrands bostad på Sveavägen i Stockholm