FOTOGENLAMPA, empire, 1800-talets andra hälft.

Tulpanformad kupa i frostat glas med blomsterdekor. Kropp i vitmetall med reliefdekor av antikiserande figurer samt palmettbård, på tre fötter i form av sfinxer. Oljehus i glas. H 60.

Slitage, rost. Smärre nagg. Skador, delar saknas.

Lähtöhinta
1 000 SEK